Nájem nebo hypotéka

Platit nájem, nebo jít do svého? Otázka, kterou musí řešit téměř každý. Ne každému je po chuti platit za „cizí“ byt a ne každému je po chuti zadlužit se na několik (desítek) let.

Nájem, stejně jako vlastní byt s hypotékou poskytují různé výhody v etapách života. Každý, kdo bydlel po osamostatnění se od rodičů v podnájmu si oblíbil volnost a nezávislost v bydlení.

Nájem bezesporu poskytuje možnost prvního samostatného bydlení a flexibilitu, ať už při změně práce nebo studia. Výběr bytů je většinou široký v závislosti na lokalitě a tak volba toho správného nájemního bydlení je v podstatě zábavná a ani zdaleka se nepřibližuje náročnější volbě při koupi bytu a hypotéky s ní spojené.

Negativem nájmu je prostě fakt, že peníze které platíte v podstatě letí vzhůru komínem. Rovněž jakékoli zvelebování bytu ať už z vaší dobré vůle, nebo nutnosti při neochotném majiteli je jen ve váš neprospěch. Platit za nájem je jistým způsobem jako například platit leasing za auto s vědomím, že bez ohledu na to, zda ho budu splácet rok nebo pět, nikdy nebude moje a nikdy si jej za zbytkovou cenu neodkoupím.

Problémem při nájmech mohou být rovněž špatné nájemní smlouvy a v nich špatně definované, resp. nespecifikované poplatky za energie. Výsledkem může být nepříjemný nedoplatek spojený s neochotou setrvat v bytě, případně hádky s majitelem. Tak jako hypoteční smlouva, ani nájemná by neměla být brána na lehkou váhu a pokud nemáte zkušenosti, je vždy lepší se poradit s odborníkem.

A co hypotéka? Berete ji jako nutné zlo? Máte strach se zadlužit? Proč se však na hypotéku nepodívat jako na výborný způsob získání vlastního domova?

Samotný fakt, že za splátku hypotéky zaplatíte stejně, nebo i méně než za nájem je dostatečným argumentem k zamyšlení se. Zkusme si porovnat platby za nájem a hypotéku. Pokud se pár rozhodne koupit si v Bratislavě 2i byt v hodnotě 90 000 € tak při 100% financování, 4% úroku a 30 leté splatnosti zaplatí měsíčně za hypotéku 430 €. K tomu připočítáme přibližně 100 € za zálohové platby a výsledná částka je 530 €. Za stejnou částku si umíte daný byt i pronajmout. Záleží tedy na individuálních preferencích a momentální životní situaci.

Dále je třeba si uvědomit, že úvěr, resp. výše úvěru je závislá hlavně na vašich představách o tom správném bydlení. Od toho se odvíjí velikost bytu, jeho lokalita a samozřejmě cena. Pokud nepřeženete své možnosti a nebudete jen slepě věřit ve velké zisky v budoucnosti, budete moci mít i svůj vysněný byt a také spokojený spánek.

Spousta lidí ani netuší, že prodej bytu na který je navázána hypotéka a následná koupě jiného (většího) bytu není v dnešní době vůbec problém. Hypotéku umíte velmi jednoduše získat a také se jí i při prodeji svého bytu zbavit. Koneckonců určitě vyhledáte hypotečního specialistu, který vám is touto životní situací poradí určitě lépe, než byste ji řešili sami. Takže není třeba se hnát do bytu na který nemáte, jen abyste měli v zásobě jeden pokoj navíc. Ta si vás počká. V případě, že se vaše životní situace zhorší, můžete požádat banku o odklad splátek, respektive o součinnost při řešení konkrétní situace. Důležité je, abyste si každý krok promysleli a skutečně si nechali poradit od lidí, kteří se hypotékám věnují dennodenně a umí předejít zdánlivě banálním překážkám. Hypoteční specialista vám poradí s výběrem hypotéky a uklidní vás od pracného a únavného porovnávání nabídek.

V neposlední řadě je třeba si uvědomit, že realizace hypotéky ve správný čas může být pro vás zisková. Momentální nabídky bank tomu nasvědčují.

Říká se, že život je krátký, ale ve skutečnosti jeho délka závisí jen na správnosti vašich rozhodnutí.

- Reklama -pr článek

Nejnovější články