Jdete stavět? Řešte to postupným čerpáním hypotéky nebo využijte postupného financování

Hypotéka je schválena… Poté, co vám tuto informací banka sdělí, dohodnete se na podpisu smluv a na podmínkách a způsobu jak budete hypotéku čerpat. Na čerpání máte zpravidla určenou dobu, která trvá několik měsíců až let. Přesné podmínky závisí na instituci, která vám úvěr poskytla.

Hypoteční úvěr můžete čerpat dvěma způsoby – jednorázově nebo v tranších, tedy na vícekrát. Závisí to na tom, jak jste se s bankou dohodli a také podle toho, zda řešíte výstavbu nebo něco kupujete. Jednorázové čerpání se zvykne využívat zejména při koupi bytu, domu či pozemku, případně při refinancování úvěru. Když kupujete nemovitost, banka vám po splnění všech podmínek pošle peníze z úvěru nejčastěji na účet, který jste si sjednali v kupní smlouvě. Při refinancování staršího úvěru peníze zase přijdou na účet původní banky.

Pro financování výstavby nového domu, případně pro rozsáhlejší rekonstrukci či modernizaci nemovitosti je však vhodnější postupné čerpání hypotéky. Před schválením úvěru banka žádá předložit rozpočet na stavbu nebo rekonstrukci případně fotografie o stavu nemovitosti před poskytnutím úvěru. Čerpání prostředků pak poskytuje na vícekrát. Jednotlivá čerpání se nazývají také tranše a banka má zpravidla určeno, na kolikrát můžete úvěr čerpat – nejčastěji to bývá 3 až 5 čerpání.

Pokud nemáte hned na začátku čím zajistit úvěr, který si vyřizujete na financování výstavby, poraďte se v bance. Může vám umožnit založit jinou nemovitost například rodičovskou a po dokončení výstavby zabezpečení vyměníte a založíte svůj nově postavený dům.

Nebo se můžete domluvit po splnění podmínek na postupném financování. Tehdy nepotřebujete mít jiné zabezpečení, jen pozemek a započatou stavbu. Banka vám uvolňuje jednotlivá čerpání postupně tak, jak roste vaše stavba. Úvěr zajišťujete právě touto rostoucí stavbou. Banka vám zpravidla takové čerpání poskytne na 3 až 5 tranší.

Při koupi bytu ve výstavbě, kterou financuje banka, je to zpravidla jednodušší. Banka po dohodě s developerem nastavuje podmínky financování bytů a také čerpání úvěru, rovněž zajišťuje i ohodnocení jednotlivých bytů.

- Reklama -pr článek

Nejnovější články